radioaktywne-obiektywy-takumar-dslr-y-pl

Uwaga!! Radioaktywne obiektywy

Hmm…, kto by pomyślał. Czy pomyślelibyście, że te tak cenione, te tak cenione przez wszystkich, tak hipsterskie i dające artystyczny look Waszym filmom obiektywy noga być niebezpieczne dla zdrowia i życia? A jednak.

Przez wszystkich cenione szkła takie jak np. Takumar 50mm f/1.4 Okazuje się, że są całkiem mocno radioaktywne. Tak RADIOAKTYWNE zobaczcie z resztą sami:

 0 Uwaga!! Radioaktywne obiektywy

I teraz tak się zastanawiam, na jakie promieniowanie jestem narażony, gdy dużą część moich obiektywów stanowią właśnie wszelkiego rodzaju Takumar, Pentacon czy Helios. I jak mocno to wpływa na zdrowie przy dłuższym i częstym używaniu. Hmm…, kto by pomyślał … radioaktywne obiektywy.

Edit.

Powyższy post powstał bardziej jako ciekawostki, a nie wielkie ostrzeżenie czy wołanie na alarm, jednak z całą pewnością informacje o radiaktywności niektórych obiektywów nie jest nie prawdziwa. Niestety nie znalazłem zbyt wielu opracowań na ten temat w języku polskim, ale znalazłem przynajmniej jedno opracowanie pochodzące z roku 2011 z wydziału fizyki Politechniki Warszawskiej i pozwala sobie je zalinkować poniżej dla zainteresowanych:

http://if.pw.edu.pl/~sala/papers/Obiektywy.pdf

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *