blackmagic-cinema-camera-detronizuje-canon-5d-mark-iii

Blackmagic Cinema Camera detronizuje Canon 5D Mark III

Blackmagic Cinema Camera to kamera z wieloma zaletami, ale też i wadami. Jako jedną z nich wymienia się brak sensora 35mm (czy tzw. pełnej klatki), co przeszkadza w uzyskaniu odpowiedniej głębi ostrości i plastyki obrazu. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy jednak niedawno zaprezentowany Canon 5D Mark III jest lepszy od BMCC

blackmagic cinema camera vs canon 5d mark iii Blackmagic Cinema Camera detronizuje Canon 5D Mark IIIWiele osób za szczyt jakości i możliwości filmowania w tak zwanej “rozsądnej cenie” uważają aparaty Canon 5D Mark II i od czasu ostatniej premiery 5D Mark III przede wszystkim, dlatego że aparaty te posiadają tzw. pełnoklatkowy sensor. Wszystko, co od premiery 5D Mark II i 5D Mark III się pojawiało na rynku było z nim porównywane i to właśnie ta kamera stała się wyznacznikiem jakości. Gdy dość niespodziewanie na rynku pojawił się produkt Blackmagic Cinema Camera pojawiło się wiele domysłów, wiele przypuszczeń i wiele nadziei, które zostały – przynajmniej w teorii – rozwiane informacjami o wielkości matrycy w BCC (BlackMagic Cinema Camera), która to nie jest pełnoklatkowa, informacjami o posiadaniu tylko wewnętrznej baterii (bez możliwości jej wymiany) i kilku innych tego typu nowościach.

BMCC DETRONIZUJE CANONA1 Blackmagic Cinema Camera detronizuje Canon 5D Mark III

Nawet Philip Bloom, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, dorzucił swoje trzy grosze do “niedoskonałości” tej kamery (więcej na ten temat tu: Black Magic Cinema Camera – prawdziwa rewolucja?). Po obejrzeniu filmu stworzonego przez OneRiver Media prezentującego porównanie Blackmagic Cinema Camera i Canon 5D Mark III chyba jednak bez zbędnego wdawania się w szczegóły można powiedzieć, kto jest bezdyskusyjnym zwycięzcą. Przekonajcie się sami:

I jak? Osobiście byłem zadziwiony głębią, ilością detali, pięknym krystalicznym obrazem, jaki daje BMCC i jednocześnie zaskoczony tym, jak kiepsko w porównaniu z nią wypada ten “najlepszy” 5D Mark III.

Oczywiście nie oznacza to, że BMCC jest bez wad i ograniczeń – kamera bez wad nie istnieje, ale to, co dla jednych jest wadą np. drogie dyski SSD, jako nośniki danych, dla innych jest ogromną zaletą, ponieważ to właśnie dzięki wydajności SSD możemy zapisać obraz 10-bitowyProRes lub 12-bitowy RAW, a nie tak jak w przypadku 5D Mark III obraz skompresowany kodekiem.H264, który – trzeba to przyznać – jest kodekiem stworzonym dla potrzeb obrazu wynikowego/końcowego… charakteryzujący się dużym stopniem kompresji.

BMCC DETRONIZUJE CANONA2 Blackmagic Cinema Camera detronizuje Canon 5D Mark III

Czy to znaczy, że teraz wszyscy muszą zacząć używać Blackmagic Cienam Camera? Nie… Oczywiście, że nie… Niech każdy korzysta z takiej kamery, która jemu pasuje i która odpowiada jego potrzebom, ale myśląc o jakości obrazu, głębi tonalnej, rozdzielczości i odzwierciedleniu detali nie można pominąć BMCC, która kosztując tyle samo lub czasem mniej niż 5D Mark III ( około 11-12 tysięcy polskich złotych) daje nam doznania artystyczne i jakość obrazu porównywalną z kamerami 10-20 krotnie droższymi od niej.

   

23 myśli nt. „Blackmagic Cinema Camera detronizuje Canon 5D Mark III

  1. wideoman Autor wpisu

   Odnośnie bardzo szerokich ujęć to masz rację… nie można aż tak szeroko ponieważ crop factor na to nie pozwala, ale niewątpliwie jakością powala.
   Odnośnie oświetlenia oczywiście masz rację że potrzebuje więcej światła, jednak z takim dynamic range oraz możliwością zapisywania obrazu w formacie raw daje ogromne możliwości zapisu szczegółów i wyciagania ich z czerni i ze światła więc nie jest tak źle.

   Odpowiedz
  1. wideoman Autor wpisu

   Nie wpływa, ale niewymienialna bateria może być problemem np. w plenerze gdy nie mamy możliwości jej doładowania. Choć w tej sytuacji wpływa na obraz… ponieważ posiadając wyładowaną baterię nie możemy nagrać obrazu :)

   Odpowiedz
 1. damian3k

  Może da rade kręcić na kablu podłączonym do jakiejś zewnętrznej albo słonecznej (bo agregat odpada jeśli nagrywamy też dźwięk :) )? Jest jakieś info czy można nagrywać przy zasilaniu z kabla?

  Odpowiedz
 2. GLS

  Tak tylko zapytam czy nie wypadalo by podpisac skad sie sciagnelo obrazki?
  To taka niepisana umowa na respektowanych blogach… no chyba ze sie nie chce byc respektowanym.

  Odpowiedz
  1. wideoman Autor wpisu

   Wszystko się zgadza jednak nikt raczej nie będzie wymagał źródła pochodzenia „zdjęć” gdy obejrzy embedowany film w całości. „Zdjęcia są zrzutami ekranu z samego filmu więc myślę że źródło raczej nie jest niezbędne.

   Odpowiedz
    1. wideoman Autor wpisu

     Nie ma problemu. Każda uwagę uważam za ważną jak i każdą konstruktywną krytykę. W końcu od ochów i achów oraz poklepywania po plecach jeszcze nic się nie rozwinęło. To krytyka powoduje że możemy być lepsi.
     Tak więc dzięki i mam nadzieję że będziesz jednak do mnie na bloga zaglądał.

     Odpowiedz
 3. GLS

  Dzięki.
  Zaglądać będę napewno, ale głownie czytam angielkojezyczne blogi, bo ja z antypodow.
  Chętnie coś napisze o FCP X, lub o mojej ostatniej przesiadce z Canona na Sony. Ciekawa sprawa po uzywaniu wyłącznie canona od 1981 roku.

  Odpowiedz
  1. wideoman Autor wpisu

   Jeśli miałbyś ochotę coś napisać to proszę o kontakt na mail ze mną. Skrobniesz sobie tekst, a ja go opublikuje i zadbam o odpowiednią promocję tego co napisałeś i Twojej osoby, więc jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam – w kupie raźniej :)

   Odpowiedz
 4. GLS

  Swietnie. Jak to mowia, kupy nikt nie ruszy!
  Gdzie znajdę twoja emilkę? Jestem w tej chwili na ipadzie i wordpress jest okrojony, zobaczę na komputerze, może znajdę.

  Odpowiedz
 5. CopRobo

  porównanie samo w sobie to głupi pomysł. 5d nie zostało stworzone do profesjonalnego filmowania , Blackmagic Cinema zostało stworzone do konkurowania ekonomicznego z alexami czy redami. Wniosek – ten test jest bez sensu

  Odpowiedz
  1. wideoman Autor wpisu

   5D nie zostało stworzone do filmowania jest jednak wykorzystywane do filmowania i stawiane za wzór wśród „lustrzanek filmujących”. A Blackmagic to kamera która , ma być raczej alternatywą do redów i alex, ale w zasięgu budżetowym urządzeń typu 5D – dlatego też takie porównanie jak dla mnie jest jak najbardziej na miejscu.

   Odpowiedz
   1. CopRobo

    jeżeli argumentem ma być zasięg budżetowy to jest to raczej zabawna sytuacja do tworzenia takiego prównania. Sam posiadam 5d do filmowania , ale jestem od samego początku świadomy możliwości tego urządzenia.
    Z testu wysuwa się jeden podstawowy wniosek – dynamic range . Stop .
    Jeżeli porównujemy dynamikę osiągniętą przez przetwornik w profesjonalnej kamerze z możliwościami aparatu, to jednak coś jest tu nie tak :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *