dslr-i-filmowanie-w-polskiej-sieci_mini

Gdzie o filmie i DSLR’ach po Polsku

Każdy kto rozpoczyna swoją zabawę z filmowaniem zadaje sobie pytanie gdzie szukać wiedzy, kogo obserwować, gdzie dyskutować o filmowaniu. W związku z czym postanowiłem stworzyć listę miejsc w siec polskiej gdzie możecie znaleźć ciekawe rzeczy odnośnie filmowania i DSLR‚ów czyli w kilku słowach o tym gdzie należy dyskutować, kogo pytać, od kogo się uczyć i skąd czerpać wiedzę.

Polskie społeczności należą akurat do takich które nie lubią współdzielić czytelników, nie lubią gdy na ich np. forum pisze się o innym forum zaczepiającym o ich tematykę – chyba że pisze się źle simple smile Gdzie o filmie i DSLRach po Polsku Rozumiem że chodzi o to aby to właśnie nas odwiedzała największa ilość czytelników ale myślę że nie o to chodzi aby konkurować ze sobą. W związku z czym mała lista miejsc w polskiej sieci gdzie najlepiej szukać wiedzy, odpowiedzi na nurtujące nas pytania odnośnie filmowania i DSLR’ów.
Polskie miejsca warte odwiedzenia:

Fora Internetowe:

videodslr forum o dslr mini Gdzie o filmie i DSLRach po Polsku
http://videodslr.pl/ – w zasadzie jedyne liczące się forum dotyczące filmowania lustrzankami/DSLR’ami.

filmowiec forum o filmowaniu i kamerach mini Gdzie o filmie i DSLRach po Polsku
http://filmowiec.pl/forum/ – forum zrzeszające w dużej mierze filmowców weselnych, ale nie tylko. W zasadzie nie rozwijające się dość mocno, ale posiadające swoja grupę stałych użytkowników dzielących się wiedzą i dyskutujących.

swiatobrazu forumwideo mini Gdzie o filmie i DSLRach po Polsku
http://swiatobrazu.pl/forumwideo/ – forum wideo będące częścią serwisu Świat Obrazu kładące nacisk głównie na sprzęt i oprogramowanie.

kameraakcja forum filmowców amatorow mini Gdzie o filmie i DSLRach po Polsku
http://kameraakcja.pl/ – niestety już ledwie żyjące, ale żyjące forum filmowców amatorów.

Blogi:

filmcyfrowy blog dslr mini Gdzie o filmie i DSLRach po Polsku
http://filmcyfrowy.com.pl/ – blog Tomasza Wolskiego filmowca, przede wszystkim praktyka który dzieli się swoją wiedzą i doniesieniami na temat nowości ze świata filmowania lustrzankami i nie tylko.

malekino blog o filmowaniu mini Gdzie o filmie i DSLRach po Polsku
– http://malekino.wordpress.com/ – dość świeży blog, ale już pełen ciekawych treści, subiektywnych spostrzeżeń na temat sprzętu oraz opinii prowadzony dość regularnie – warto zaglądać.

I to w zasadzie tyle jeśli mielibyśmy brać pod uwagę miejsca w polskiej sieci gdzie dyskusje trwają a informacje są aktualizowane. Starałem się jako główne kryterium obrać przede wszystkim częstość aktualizowania treści – uważam że ciekawym nie można nazwać bloga, forum czy strony które ostatni wpis miało 3 miesiące temu, dlatego powyżej znajdują się tylko strony “żywe”.

Oczywiście obok powyższych miejsc gdzie możemy przeczytać tylko o filmowaniu i DSLR ach można wymienić kilka blogów i stron na których filmowanie i dslr są tylko częścią, ale jednak treści na umieszczane są wartościowe, ale ta lista byłaby nieskończenie długa więc może poniżej tylko kilka takich stron które nie zawsze są aktualizowane regularnie, filmowanie nie stanowi głównej części, ale wiedza na nich przekazywana jest warta zapamiętania:

http://inspiredbylife.pl/podrecznik-filmowania-lustrzanka/ – prywatny blog nieaktualizowany od już jakiegoś czasu, ale zawierający m.in. dział poświęcony filmowaniu lustrzankami/

http://splaszfx.pl/blog/ – blog firmowy na którym znajdziemy nie tyle opisy sprzętu czy nowości z branży, ale spostrzeżenia na filmowanie od strony biznesowej. Czyli: jak zdobywać klientów, jak ich zadowolić i czego się wystrzegać podczas realizacji?

http://www.sfx.com.pl/ – moim zdaniem dość “nierówny” blog, ale zawierający sporo informacji na temat kadrowania, oświetlenia w filmie, zasad filmowania czy montażu.

– http://onemovieproject.com/ – blog dla filmowców zawierający głównie newsy ze świata lustrzanek i filmowania, choć nie taki nowy ponieważ ostatni news ukazało się ponad miesiąc temu więc ciężko stwierdzić czy blog przetrwa.

I to tyle z mojej strony w tym temacie. Jeśli znacie jeszcze jakieś strony których nie uwzględniłem na swojej liście a uważacie że powinny się na niej znaleźć to proszę o link w komentarzu z krótkim uzasadnieniem. A nawet jeśli nie znacie żadnych innych miejsc to może skomentujcie to co znalazło się na mojej liście – za każda opinię będę wdzięczny.

Na koniec wzywam wszystkich adminów i właścicieli stron z naszej branży… współpracujmy – nie ma sensu traktować siebie jako konkurencji – tylko współpraca w dzieleniu wiedzą pomoże nam w stworzeniu szczerze otwartego środowiska.

   

9 myśli nt. „Gdzie o filmie i DSLR’ach po Polsku

 1. Małe Kino

  Wielkie uszanowanie za to, że mogłem dołączyć do tak zacnego grona.

  Naturalnie jestem za – aby współpracować. Jeśli będziesz miał jakiś ciekawy pomysł jak można byłoby wykorzystać to w praktyce – chętnie się przyłączę.

  Odpowiedz
  1. wideoman Autor wpisu

   Myślę że trzeba by się dość mocno postarać żeby pisząc o polskich liczących się i żyjących blogach pominąć Twoje Małe Kino.
   Mam jednak nadzieję że powoli urośnie nam jakaś większa konkurencja i będziemy mogli stworzyć pierwszy polski niezależny film autorstwa blogerów filmowców :)

   Odpowiedz
 2. PiotreX

  Serio? Nie ma w polsce więcej blogów czy forów o filmowaniu? Strasznie mało… dopiero się zaczynam wgryzać w społeczności internetowe w tej dziedzinie, ale wydawało mi się że będzie tego więcej…przecież teraz wszyscy się zajmują filmowaniem.. może jednak coś jeszcze jest.

  Odpowiedz
  1. wideoman Autor wpisu

   Niestety. Według mojego rozeznania to by było na tyle
   . Biorę oczywiście pod uwagę że mogłem pominąć jakąś strojne, ale zakładając kryteria jakie przyjąłem dla tej listy to tyle. Jeśli jednak coś znacie czego nie ma w tym tekście-proszę o komentarz

   Odpowiedz
  2. Małe Kino

   Wideoman pisze tak naprawdę o wąskim gronie ludzi którzy filmując na przekór nie używają jak Bozia przykazała kamery – a są oryginalni i zaprzęgli w tym celu aparaty. Niestety wciąż nie jest to na porządku dziennym i mało tego – ludzie wciąż zastanawiają się o co chodzi z tymi aparatami, skoro od wiek wieków do tego celu używano kamery. Dlatego właśnie forum jest tak naprawdę jedno oraz kilka blogów na ten temat. Na szczęście gdyby wziąć pod uwagę również język angielski – byłby to naprawdę bardzo pokaźny spis.
   Pamiętajmy – wszystko przychodzi z zachodu. W tym wypadku też tak było, a zjawisko to istnieje dopiero od 2-3 lat na poważnie (nie licząc wąskiego grona pionierów). Nie ma się więc co czepiać :)
   Pocieszając powiem tylko, że na znaczną większość pytań kolegi PiotreX’a odpowie to jedno polskie forum i nasze blogi. A na drugą część pytań fora poświęcone filmowaniu kamerami (bo część rzeczy się naturalnie pokrywa).

   Odpowiedz
 3. Onemovieproject

  Witamy, dzięki za wymienienie nas w gronie stron o DSLR.
  Nasz blog był w fazie przygotowawczej, obecnie działa pełną parą !
  Prawie codziennie newsy ze świata filmu prof i niezależnego.
  Dużo technologii, także DSLR. Zobaczcie np. opis realizacji filmu kinowego w DSLR ( w newsach ) . Zapraszamy także do współpracy i wspólnego pisania i czytania. Wkrótce także na naszą tablicę ogłoszeń BlackBoard. Pozdrowienia!

  Odpowiedz
 4. Gregor

  kamera akcja to forum na wymarciu niestety…. z tego co widziałem niedługo ma startować duży portal dla filmowców Filmcube.pl tutaj jest ich zajawka ze strony głównej http://vimeo.com/32313037 wygląda to naprawdę nieźle

  Odpowiedz
  1. wideoman Autor wpisu

   Niestety masz rację – na wymarciu… całe szczęście istnieją inne miejsca w sieci, a poza tym ostatnio na K!A pojawiła się jakaś inicjatywa „odkopania” forum, ale z tego co czytałem admin chyba chce je dobić i zamknąć – szkoda bo sporo wiedzy tam znajdowałem w dniach jego świetności.
   Jednak sa jeszcze inne fora czy chociażby serwisy typu http://motionfreaks.pl gdzie po ostatnich zmianach aż chce się zaglądać :)
   A co do nowego projektu to życzę powodzenia i będę śledził, a może pomyślcie o jakiejś współpracy … z twórcami, z innymi serwisami etc. myślę że nie ma co się bawić w konkurowanie…żeby istnieć trzeba działać wspólnie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *